Zbrojní průkaz aneb jak probíhá proces získání oprávnění k vlastnictví zbraně?

29.03.2021

Střelné zbraně jsou populární již od jejich vynálezu před mnoha sty lety. Už šlechtici ve středověku budovali na svých sídlech velkolepé sbírky palných zbraní, jimiž vyjadřovali společenskou prestiž. I v současné době nacházíme jednotlivce, kteří vlastní desítky zbraní. K jejich legálnímu vlastnictví je ovšem nutný zbrojní průkaz, jenž si můžete udělat i vy. My vám do detailu řekneme, jak tento proces probíhá.

Nejprve splňte všeobecné podmínky

Zbrojní průkaz je legislativně celkem dobře ošetřený a zákon jasně udává, jaké podmínky musíte k jeho získání splňovat. Jedná se hlavně o prokázání zdravotní způsobilosti prostřednictvím posudku od praktického lékaře. Další důležitou podmínkou je věková hranice, která je odlišná pro jednotlivé typy zbrojních průkazů. S požadavkem trvalého bydliště na území České republiky pravděpodobně nebudete mít žádný problém, stejně jako se spolehlivostí nebo trestní bezúhonností.

Kde se na odborné zkoušky představit?

Získání zbrojního průkazu je samozřejmě podmíněno složením teoretické a praktické zkoušky. Na zkoušku se můžete připravovat sami, ale daleko lepší je přihlásit se do renomované střelecké školy. Ta nabízí střelecké kurzy upravené podle skupiny průkazu, kterou chcete získat. Střelecká škola Praha vás komplexně připraví na teoretickou i praktickou část zkoušky, a to i v případě, že jste úplný začátečník. Kurzy jsou vedeny odborně proškolenými a zkušenými komisaři, kteří vás navíc obohatí i o informace užitečné v praxi.

Jak probíhá samotná zkouška?

Zkouška k získání zbrojního průkazu se skládá z teoretické a praktické části. Nejprve se však usadíte ke klávesnici počítače a vaším cílem bude zodpovědět 30 otázek, které jsou losovány z celkového počtu asi 500. Požadovaný počet bodů se opět liší podle skupiny zbrojního průkazu. U praktické části zkoušky musíte předvést schopnost zacházet se zbraní, včetně jejího částečného rozebrání. Až na závěr pak přichází střelba na terč.

Chcete-li mít jistotu, že zbrojní průkaz skutečně získáte, zapište se do střeleckého kurzu ve střelecké škole.