Zápis do školky aneb jaké dokumenty budete potřebovat

20.03.2021

Mnoho lidí si chybně myslí, že předškolní vzdělávání začíná až nástupem na základní školu. Pravdou ovšem je, že s výukou malých ratolestí se začíná již v mateřské školce, kde je lektoři učí první čísla, barvy a další základní znalosti. Zápis do školky bývá ve většině případů pouhou formalitou. Ještě před jeho proběhnutím byste dítě do mateřinky měli zavést a ukázat mu, kde bude trávit nadcházející měsíce. Určitě nechcete, aby zanevřelo na vzdělávání již v útlém věku.

Zápis do školky
Zápis do školky

Jak zápis do školky probíhá?

Prvním a asi nejzásadnějším krokem je vyzvednutí přihlášky v příslušné mateřince. Bez tohoto dokumentu zápis do školky provést nemůžete. Obvykle se přihlášky vydávají začátkem května, ovšem s ohledem na současnou krizovou situaci může dojít ke změně termínu. Proto se určitě vyplatí sledovat internetové stránky nebo nástěnku dané mateřinky. Samotnou přihlášku si můžete vyzvednout přímo ve školce, nebo na místním obecním úřadě.

Jaké další dokumenty si připravit?

Přihláška do mateřské školy není jediným dokumentem, kterým se musíte při zápisu do školky prokázat. K přihlášce je nutné přiložit rodný list vašeho dítěte, potvrzení o aplikaci povinného očkování a občanský průkaz či nájemní smlouvu k prokázání bydliště. Pokud podáváte více přihlášek, musíte do nich uvést preferovanou mateřinku, takže se může stát, že vás vysněná školka odmítne.

Co dělat, když dítě nepřijmou?

Samozřejmě se může stát, že vaše dítko nakonec místo v mateřince nezíská, a tím pádem nebude muset absolvovat zápis do mateřské školky. Oproti rozhodnutí o nepřijetí se můžete do 15 dnů odvolat, a pokud ani potom školka dítě nepřijme, požádejte o umístění na seznam čekatelů. Výjimečně se stane, že některé dítko vypadne během školního roku, takže tímto způsobem uvolní místo pro další čekatele.

Proces zápisu do školky je sice jednoduchý, avšak připravte si pevné nervy. Kapacity mateřinek jsou omezené a žadatelů je mnohdy více než dost.