Vedení účetnictví – opravdu zvládnete sami?

28.05.2020

Vedení účetnictví - to je strašák nejednoho začínajícího podnikatele. Jistě, moderní účetní programy zvládnou hodně práce za vás ale i tak je hodně podmínek a zákonů, které osoba, která účetnictví vede, musí znát. Pro větší firmy je tak vždy lepší mít po ruce šikovnou účetní. Nebo myslíte, že byste to zvládli sami?

Vedení účetnictví
Vedení účetnictví

Kdo musí nebo naopak nemusí účetnictví vést

Vedení účetnictví mají ze zákona povinné právnické osoby, které jsou vždy účetní jednotkou. U fyzických osob je to ale jinak. Povinnost vést účetnictví mají:

  • Fyzické osoby, tedy podnikatelé vedou účetnictví v případě, že jsou jako podnikatelé zapsáni v obchodním rejstříku.
  • Dále podnikatelé, kteří jsou účetní jednotkou a jejich obrat za uplynulý kalendářní rok přesáhl částku 25 milionů korun.
  • Podnikatelé, kteří vedou účetnictví na základě vlastního rozhodnutí.
  • Podnikatelé, kteří jsou účastníky sdružení bez právní subjektivity, pokud jeden z účastníků účetnictví vede.

Vedení agendy u malých podniků

U malých podniků, OSVČ, které nemají žádné zaměstnance nebo mají dokonce podnikání jen jako vedlejší činnost je nejlepší volbou vedení daňové evidence nebo záznamní povinnosti. Daňovou evidenci si totiž podnikatel zvládne vést v pohodě sám. Případně se obrátí na daňového poradce při zpracování daňového přiznání. V začátcích není ani nutné investovat do ekonomického SW. Podnikatel může zvolit možnost ručního zápisu do knihy peněžního deníku.

Pokud si opravdu chcete vést účetnictví sami

Není úplně jednoduché vést účetnictví podle Zákona o účetnictví v případě, že si ho chce podnikatel dělat úplně sám. Mnozí podnikatelé ze začátku hodně spoléhají na účetní SW. Na první pohled to totiž může vypadat, že program udělá všechno za vás. Ale nejeden začínající podnikatel se na této domněnce spálil.

I počítač s účetním SW pracuje jen podle pokynů uživatele, znalosti tak mít musíte. Je také nezbytné pochopit vedení účetnictví a nejlépe mít rekvalifikaci v tomto oboru. A v neposlední řadě je potřeba si uvědomit, že účetnictví a daně jsou dynamickou oblastí. Je potřena téměř denně sledovat nejnovější změny.

Všechno je ale stále jen na vás, většina podnikatelů po čase ovšem stejně zjistí, že potřebují s vedením účetnictví pomoct.