Tlaková nádoba: Důležitý prvek pro spolehlivost a bezpečnost při práci s kompresorem

09.01.2023

Vzduchový kompresor se mnohdy neobejde bez tlakové nádoby. Ta nabízí mnoho výhod, díky čemuž zvyšuje spolehlivost kompresoru. Nabízí se přitom několik základních parametrů, na které byste se při výběru vzdušníku měli zaměřit.

Tlaková nádoba

Vzduchový kompresor, který je vystaven nárazově vyšším spotřebám vzduchu, se neobejde bez tlakové láhve neboli vzdušníku. Jde o zásobník vzduchu, který si poradí s vyrovnáním kolísání a pulzování tlaku. Disponuje přitom různými přípojkami. Každá tlaková nádoba je vybavena několika otvory pro různé armatury - pojistný ventil, tlakoměr, vypouštěcí kohout či kulový kohout. Nádobu si můžete koupit samostatně, ovšem je nabízena také včetně příslušenství a pojistných armatur. Můžete tak vybírat zcela dle svých potřeb.

Provedení nádob

Vzdušníky jsou nabízeny v různém provedení. V základu lze nádoby rozdělit na stojaté a ležaté. Hlavní rozdíl je v potřebě místa - stojaté nádoby zaberou mnohem méně prostoru, hodí se tedy například do menších dílen. Dále si můžete vybrat, zda chcete nádobu i s podstavcem, či bez něj. Dalším významným parametrem je objem nádoby. Ten je vhodné vybírat vzhledem k výkonu kompresoru, zpravidla je lepší volit větší objem než menší.

Tlakové nádoby

V neposlední řadě je třeba věnovat pozornost také povrchové úpravě tlakové nádoby. Mezi základní úpravu patří RAL barvy, dále pak o něco kvalitnější práškové lakování. Tou nejlepší volbou je pozinkování. V některých oblastech je důležité dbát i na kvalitu vnitřní úpravy, například ve farmacii či potravinářství. Proto se nabízí vnitřní hliníkové lakování a vnitřní elektrické vyhlazování.

Tlakové nádoby jsou nabízeny v mnoha různých provedeních. Díky pestré nabídce si můžete vybrat variantu, která plně vyhoví vašim potřebám.