Svářecí invertor aneb jak vybrat tu nejlepší svářečku?

30.06.2021

Kvalitní svářečka je nedílnou součástí dobře vybavené díly každého kutila. Pokud ji nevlastníte, měli byste se nad sebou zamyslet, protože sváření je jeden z nejčastějších procesů, které je nutné provádět při stavbě kovových konstrukcí. Svářecí invertor pak představuje ideální zařízení do začátku vaší svářecí kariéry, protože umožňuje provádět všechny metody sváření. Zvolíte-li kompaktní rozměry svářečky, můžete ji relativně snadno převést i v osobním autě.

Zatěžovatel a svářecí proud

Jedním z nejdůležitějších parametrů u svářečky je zatěžovatel a z něho plynoucí svářecí proud. Vypočítat ideální hodnotu zatěžovatele není vůbec těžké, protože stačí vynásobit průměr používané elektrody hodnotou 40. Vypočtená hodnota pak udává hodnotu svářecího proudu při zatěžovateli na úrovni 60 %. Svářecí invertor nejčastěji používá svářecí proudy o hodnotách 80A, 100A nebo dokonce 200A. Při výběru vhodné elektrody si však dejte pozor na maximální proud, abyste svářečku zbytečně nepřetěžovali.

Jak velká je svářečka?

Svářečka je při používání limitována nejenom maximální hodnotou svářecího proudu, ale také hmotností a velikostí. Tyto parametry spolu úzce souvisí, neboť mezi nimi platí přímá úměrnost. Menší zařízení mají zpravidla nižší hodnoty svářecího proudu. Tyto svářečky standardně váží do 8 kilogramů, což je ideální váha na časté převozy po stavbách nebo po montážích. Největší svářečky pak váží více než 30 kg.

Musí se zařízení nějak udržovat?

Invertorová svářečka samozřejmě musí procházet pravidelnou údržbou, aby ji bylo možné používat dlouhodobě. Nejste-li tolik manuálně zruční, pak vybírejte zařízení s jednoduchým servisem, který je zahrnut v pořizovací ceně. Mnoho obchodů tuto službu v současné době nabízí jako součást svých poprodejních služeb. Pokud si navíc nejste při výběru svářečky čímkoliv jistí, neváhejte se na obchod obrátit. Prodejci mají několik let zkušeností, takže přesně ví, jakou svářečku budete pro dané podmínky potřebovat.

Pořizovací cena kvalitních svářeček sice není nijak likvidační, ale přesto byste samotný výběr neměli podceňovat. V klidu se podívejte na stránky oblíbeného e-shopu a vyberte si tu nejlepší svářečku.