Respirátor FFP2 se opravdu vyplatí nosit. Jaký je jeho hlavní benefit?

12.02.2021

Všichni moc dobře víme, v jak vážné situaci se aktuálně nacházíme. I když ze strany některých médií dochází ke zlehčování situace ohledně rozšíření nemoci Covid-19, nadále ovšem platí povinnost nosit roušku nebo respirátor ve zdravotnických a sociálních zařízeních, a kromě toho i na některých veřejných prostranstvích. Respirátor FFP2 dnes používají nejenom lékaři, ale také běžní občané.

Respirátor FFP2
Respirátor FFP2

Jaká je hlavní funkce respirátoru?

Respirátor FFP2 při správném nasazení zakrývá nos a ústa, což by mělo zajistit, aby jeho nositel nedýchal nefiltrovaný vzduch. I proto se tento druh ochrany dýchacích cest používá zcela běžně v prašném prostředí nebo ve velkých městech jako ochrana před smogem. Nicméně respirátor skvěle funguje i jako prevence proti šíření respiračních onemocnění, k nimž bezpochyby patří také nenáviděný Covid-19. Respirátory se v závislosti na schopnosti zachytávat částice dělí na FFP1, FFP2 a FFP3.

Jak respirátor vybírat?

Konkrétní druh respirátoru vybírejte především podle prostředí, v němž jej budete nosit. Do prašného prostředí stavby nebo sléváren vám bohatě postačí respirátor třídy FFP1. Ten chrání nositele pouze před hrubými částicemi vznikajícími při práci s kovem, dřevem či jiným stavebním materiálem. Oproti tomu respirátor FFP2 už dýchací cesty ochrání před mnohem jemnějšími částicemi. Kromě ochrany před virovou nákazou či alergií se dá použít jako prevence před nemocí Covid-19.

Je respirátor opravdu účinný?

Roušky se svou účinností s respirátorem samozřejmě nemohou vůbec rovnat. Respirátor FFP3 patří k těm nejlepším způsobům ochrany dýchacích cest, který spolehlivě funguje proti virům. Některé jeho typy se dají použít pouze jednorázově, ovšem respirátory se speciálními nanofiltry lze bez problémů používat i 2 týdny. Vše pochopitelně závisí na četnosti kontaktů s rizikovými osobami, od nichž byste se mohli škodlivými viry nakazit.

Spolehlivou ochranu před respiračními onemocněními a viry zajistí pouze respirátor FFP2 a vyšší. Roušky nositele ochraňují před velkými částicemi, ale aerosol opravdu zachytit nedokážou.