Pasti na krtky neublíží, ale vyřeší problém s nezvanou návštěvou

22.03.2020

Dupání, běhání, ani akční psi nepomáhají, a krtci pořád dotírají na vaší zahradě? Pokud si nevíte rady a radikální řešení je vám proti srsti (i proti zákonu), nezůstane vám nic jiného než umně nastražit pasti na krtky, do kterých tenhle malý houževnatý tvor vleze, a které ho bezpečně eskortují z vaší zahrady. Tedy bez práce to nebude, samozřejmě. Ruku k dílu musíte přiložit především vy. 

Pasti na krtky
Pasti na krtky

Kontroverzní užitečný škůdce

Je jen málo zvířat, která vyvolávají tolik rozporuplné definice. Většina zahrádkářů vidí v krtkovi především škůdce, který dokáže s obdivuhodnou vervou a rychlostí vytvořit ze zahrady off-roadovou trať. Navíc je poměrně tvrdohlavý a velice rád se domestikuje na jednom místě, což je pro zahrádkáře k vzteku. Na druhou stranu se najdou jejich obhájci, kteří vypichují především přínosné stránky malých savců, vyplývající především z faktu, že jsou hmyzožravci. Nepohrdnou ani myší, ještěrkou či žábou a samozřejmě již zmíněným hmyzem. Zahradu tak zbavují mnoha škůdců.

Past na krtky slouží k odchytu, nikoliv k usmrcení

Pokud vás neobměkčí ani fakt, že přítomnost krtka na vaší zahradě značí její výtečnou formu, pak musíte zakročit. Zákon nedovoluje tomuto drobnému tvorovi, který neváží ani kilo, jakkoliv ublížit, nedejbože ho zabít. Jedinou možností, jak ho humánně vypoklonkovat, je nastražit odchytové pasti na krtky. Jejich instalace ovšem vyžaduje trošku zručnosti a času.


Odchytit a pustit do přírody

Past ve tvaru válce, který je na obou stranách opatřený záklapkou, je nutné uložit do země a napojit na vyhrabané chodby krtinců. Krtek při nejbližší výpravě vleze do pasti, která ho sice pustí dovbitř, ven však nikoliv. Past je nutné často kontrolovat, aby se zvíře netrápilo zbytečně dlouho. Pak je ideální odvézt krtka mimo osídlenou oblast a vypustit ho zpátky do přírody.

Při osazování pastí používejte rukavice, aby na ní neulpěl lidský pach. Pro krtka by byl totiž varovným signálem.