Nemovitosti v Itálii aneb jak vysněný dům nebo byt koupit?

13.10.2022

Zájem o koupi domu či bytu v Itálii v posledních letech neustále roste, což dalo vzniknout řadě specializovaných portálů a společností, které vám s koupí nemovitosti na Apeninském poloostrově pomohou. Koupě domu či bytu v zahraničí totiž obecně není jednoduchá, protože se musíte vypořádat nejenom s jazykovou bariérou, ale také odlišnými legislativními předpisy v dané zemi. Při spolupráci s odborníky však většina těchto starostí odpadá.

Rezervace nemovitosti

Prvním krokem při nákupu nemovitosti v Itálii je rezervace vašeho vysněného domu či bytu. Pokud si svou nemovitost vyberete, získáte od prodávajícího další detailní informace týkající se například lokality nebo podmínek úhrady kupní smlouvy. Následuje zaplacení zálohy, která slouží jako potvrzení prodávajícímu, že se daný dům nebo byt opravdu chystáte koupit. Tato částka je ovšem vratná v případě, nedomluvíte-li se s prodávajícím na podmínkách plnění kupní smlouvy nebo termínech úhrad.

Sepsání smlouvy

Dalším podstatným krokem je sepsání smlouvy o smlouvě budoucí. Nemusíte se ničeho obávat, protože se nejedná o žádnou administrativní kličku. Jedná se pouze o další potvrzení vašeho zájmu o koupi dané nemovitosti, což ještě stvrdíte složením další části z kupní ceny. V tuto chvíli se konkrétní dům nebo byt stahuje z nabídky realitní kanceláře nebo specializovaného portálu, přičemž vy jako kupující získáváte přednostní právo na její zakoupení. To je obvyklý postup při koupi nemovitosti ze zahraničí.

Kupní smlouva

Po dokončení procesu ocenění nemovitosti je uzavřen notářský zápis a jsou připraveny všechny potřebné podklady. To obvykle trvá 30 až 50 dní, přičemž poté u notáře společně s prodávajícím podepíšete zápis o převedení vlastnictví dané nemovitosti. Samozřejmostí je pak úhrada zbytku kupní ceny v dohodnutém termínu a také úhrada notářských a správních poplatků. Po obdržení klíčů a kopie smlouvy se můžete nastěhovat.

Koupě nemovitosti v Itálii je na první pohled jednoduchá, ale přitom na vás během celého procesu čeká řada nástrah. Nenechte se zaskočit a raději se poraďte s odborníky.