Marketingová strategie je alfou a omegou úspěšného podnikání

19.06.2020

Firma může být jakkoliv zajímavá a progresivní, ale když není jasně definovaná její marketingová strategie, může se v záplavě konkurence rychle ztratit. Zejména v té šikovnější a údernější. Jasné zacílení je prvním a velice důležitým krokem k obchodnímu úspěchu. Obvykle je výsledkem práce celého týmu lidí.

Marketingová strategie
Marketingová strategie

Průzkumy jsou základ

Funkční marketingová strategie má za cíl jedno jediné, a to vytvoření jedinečné a stabilní pozice na trhu. K tomuto cíli ovšem vede poměrně dlouhá cesta, která vyžaduje především přesná data. Proto jsou klíčem k úspěchu v první řadě průzkumy. Zkoumá se vše, co je relevantní - trh, potenciál zákazníků i konkurence. Všechna tato data se zpracují a vyústí v komplexní analýzu. Až na základě ní se roztočí kola marketingové mašinerie, jenž stanoví tu nejlepší strategii pro danou firmu.

Důležité maličkosti pro velkou hru

Jistě se najde spousta menších podnikatelů, kteří nad touhle administrativou mávnou rukou a drží se hesla, že dobré se prodává samo. Jistě, u některých jedinečných produktů to platit může, ale spoléhat na to v tržním prostředí je tak trochu obchodní sebevražda. Nemusíte kvůli tomu vytvářet marketingové oddělení, na klíč tyto věci obstarají externí firmy, jenž se jim věnují a mají spoustu cenných zkušeností. Zjistí, jak se vašim produktům vede na trhu, jaké oblibě se těší u zákazníků, jak na ně pohlíží konkurence a čím jim konkuruje a také vám navrhnou, co udělat proto, aby se jim vedlo ještě lépe.

Marketingový plán

To je základní kámen vaší marketingové strategie. Díky validním datům budete přesně vědět, kdy a kde své produkty či služby propagovat, na koho cílit a jaké nástroje si k tomu vybrat. Nabídne všechny strategické kroky včetně časového plánu na celý rok ve čtvrtletních intervalech. Získáte tak jedinečný a kompaktní přehled o vašich reklamních aktivitách, kde nebude chybět vyčíslení nákladů a také odpovědnost za jednotlivé aktivity.

Díky dobré marketingové strategii můžete svůj obrat podstatně zvýšit a zároveň mít pod kontrolou všechny výdaje.