Elektrokolo do přírody vám otevře nové obzory

30.03.2020

Chystáte se na novou cyklistickou sezónu a přemýšlíte o investici do elektrokola? Nenechte se odradit řečmi o tom, že je to jen poloviční sport a klidně své záměry zrealizujte. Díky jeho technologii se tak možná vydáte i tam, kam jste si doposud netroufli. A nemusíte se přitom vzdát ani občasných projížděk drsnějším terénem.

HORSKÉ ELEKTROKOLO LOVELEC SARGAS
HORSKÉ ELEKTROKOLO LOVELEC SARGAS

Na jakém principu elektrokola fungují?

V jednoduchosti lze říct, že horská elektrokola, a také jiné typy elektrokol, využívají energii, kterou sám jezdec nakumuluje do baterie. Díky tomu pak v případě potřeby může fungovat elektromotor a na určitou vzdálenost alternovat jezdce. Sběr energie přitom vychází buď z principu snímání otáček, kdy je intenzita asistence elektromotoru přímo úměrná frekvenci šlapání, nebo z principu tlakového snímače. Ten zaznamenává točivý moment, resp. sílu, s jakou se člověk opře do pedálů.

Vydejte se na projížďku přírodou

Elektrokola do přírody jednoduše patří. Díky nim můžete objevovat neobjevené a zajíždět vzdálenosti, které byste jinak nezvládli. Do přírody jsou vhodná buď elektrokola sportovní krosová, nebo treková. S krosovým kolem hravě zvládnete veškerý běžný, a i lehce náročnější terén včetně polních cest a méně upravených tratí. Treková vyhovují více cyklistům, kteří dávají přednost turistickým stezkám a dlouhým trasám, protože bývají vybaveny na převoz menších zavazadel.

Výběr ovlivňují pouze vaše preference a peníze

S tím, jak vybrat elektrokolo vám poradí každý dobrý prodejce. Rozhodně je dobré si ho osobně vyzkoušet, abyste měli jasno v jeho váze i provedení. Celkově vám prostě musí "sednout". Tento krok je důležitý i vzhledem k ceně. Elektrokolo rozhodně není levná záležitost, za ty kvalitnější dáte klidně i několik desítek tisíc korun. Proto vybírejte pečlivě.

Kromě samotného provedení by vás měl zajímat také dojezd elektrokola. Ten je ovšem velice individuální, a ovlivňuje ho mnoho faktorů.