Dřevo na topení aneb jaké jsou výhody měkkého dřeva?

28.10.2021

Jako zkušení zálesáci a majitelé krbových kamen či krbových vložek určitě víte, že se dřevo dělí na tvrdé a měkké. Možná vás to překvapí, ale ne všechny tyty dřevin se hodí pro všechny účely, protože byste měli mít při topení snahu využívat výhod konkrétních polen.

Mezi oblíbené dřevo na topení patří dřevo měkké, které oproti tvrdým dřevinám disponuje celou řadou výhod.

Výhody měkkého dřeva

Měkké dřevo na topení oslovuje kupující především vysokým obsahem pryskyřice, díky níž polena disponují mnohem vyšší výhřevností. Pryskyřice je silně hořlavou látkou, takže se suché palivové dřevo a krbové palivové dřevo hodí na zátop. S tím je spojena i snadnější výroba tenkých třísek, díky nimž během několika desítek minut vytvoříte průměrně velký oheň. V současné ekonomické krizi nesmíme opomenout ani příznivou pořizovací cenu měkkého palivového dřeva.

Které dřevo je měkké?

Mezi nejpopulárnější měkké štípané palivové dřevo patří hlavně borovice, smrk nebo osika. V českých podmínkách se pravděpodobně setkáte nejčastěji s prvně jmenovanou dřevinou, která je u nás relativně dobře dostupná. Na problém s dostupností však nenarazíte ani u smrku, jehož hoření je charakteristické praskání. To je způsobeno právě vysokým obsahem pryskyřice. Naopak s osikou se v českých lesích často nesetkáte.

Kde si ho zakoupit?

Všem vám je určitě jasné, že nemůžete vyrazit s motorovou pilou a pokácet první borovici nebo smrk, na který po cestě narazíte. Tvrdé dřevo i měkké dřevo byste měli nakupovat pouze u specializované firmy, jejímž předmětem činnosti je prodej palivového dřeva. V jeho skladech tak naleznete špičkové měkké dřevo, které je připraveno k topení. Kromě toho zde můžete zakoupit kvalitní bukové palivové dřevo nebo březové dřevo.

Hledáte-li optimální dřevo na zátop, pak je jednoznačnou volbou borovice nebo smrk. Díky vysokému obsahu pryskyřice totiž budou tato polena hořet prakticky okamžitě.