Bulharská vína by vám ve vaší vinotéce neměla chybět

08.02.2021

Když se řekne Bulharsko, asi vás jako první nenapadne zrovna víno. A to je opravdu škoda, jelikož milovníci vína by měli jistě vyzkoušet právě bulharské víno, které se těší skvělé chuti a vytříbeným buketem. Jaká jsou nejoblíbenější bulharská vína?

Mavrud Ilaya Reserve
Mavrud Ilaya Reserve

Viognier pro milovníky voňavého vína

Viognier je pro ty, kteří mají rádi omamnou vůni květin a ovoce. Viognier může mít od lehčích příchutí mandarinky, manga a zimolezu až po krémovější aroma vanilky s kořením muškátového oříšku a hřebíčku. Pokud máte rádi Chardonnay, bude pro vás bulharské víno Viognier to pravé, i když je o něco kyselejší, lehčí a také parfémovanější. Skvěle se hodí podávat jej ve sváteční večery k míse s různými variacemi sýrů.

Cabernet Franc ke každému jídlu

Středně silná vína, jako je Cabernet Franc, se mohou podávat k široké škále potravin díky své přirozeně vysoké kyselině a mírně sníženému obsahu tříslovin. Vyšší kyselost tohoto vína zajistí, že jej můžete pít společně s rajčatovými pokrmy, omáčkami a zeleninou či luštěninami. Určitě znáte víno Cabernet Sauvignon, které vzniklo právě z této odrůdy. Určitě potěší milovníky kyselejšího a ostřejšího vína.

Mavrud jako nejoblíbenější odrůda

Mavrud je prakticky nejoblíbenější bulharské víno s borůvkovou, třešňovou, až čokoládovou příchutí. Tento druh vína vám může lehce připomínat dubový Malbec, a to jak chutí, tak i purpurovou barvou. Mavrud je velmi oblíben v celém Bulharsku, a to hlavně v jeho jižní části. Pěstuje se zde již od středověku. Jeho název je odvozen z řeckého slova "mavro", což znamená černý. A to pravděpodobně podle toho, že slupka horznů pro výrobu Mavrudu je modročerná.

Už jste ochutnali nějaké bulharské víno? Které máte nejraději?