Brzdové třmeny potřebují pravidelnou údržbu

09.06.2020

Máte pocit, že vaše auto se při brzdění chová jinak? Registrujete potřebu delší brzdní dráhy nebo snad musíte brzdový pedál sešlapávat víc a větší silou? Jakékoli potíže, které souvisí s brzdami byste měli okamžitě řešit a ne nad nimi mávnout rukou. Někdy přijdou plíživě a nenápadně, takže je hůř rozpoznáte, u starších vozů obzvlášť. Jindy se dokážou ohlásit poměrně razantně, což je v případě, kdy selžou brzdové třmeny, snad lepší. Nedovolí totiž pochybovat, že je něco v nepořádku.

Repase brzdového třmenu
Repase brzdového třmenu

V hlavní roli bezpečí. A nejen vaše...

Brzdové třmeny vyžadují stoprocentní provozní technický stav. Ovlivňují správnou funkci celého brzdového systému vozidla. Jejich poškození nebo ignorování poruchy může způsobit obrovské škody, mající za následek ohrožení bezpečí nejen vašeho, ale i všech dalších účastníků silničního provozu. Prasknutí kotouče a selhání celého brzdového systému, k němuž v důsledku poškození třmenů může dojít, zažít zcela určitě nechcete.

Co je pro brzdové třmeny cestou do hrobu?

Pokud chcete brzdy svého vozu zachovat dlouho životaschopné a bezporuchové, držte se aspoň základních pravidel. Píst a vodící závlačky si příliš nerozumějí s vlhkostí a špínou. Korodují a drhnou a dochází k jejich poškození. Stejně tak je důležité použít správné mazadlo na závlačky, které je odolné vůči vysokým teplotám.

Gumová pouzdra proti prachu ochráníte i tím, že je nebudete vystavovat prudkým výkyvům teplot. Ty můžou způsobit ohnutí brzdného kotouče, což bude mít za důsledek zadrhávání brzd. Pozornost je nutné věnovat i jednotlivým prvkům třmenu. Opotřebované uložení se může podepsat na výše uvedenými potížemi.

Výměna brzdového třmenu

Pokud vás problémy s brzdami doženou do autoservisu, je možné, že si vyslechnete verdikt, že ty stávající jsou již nepoužitelné, tudíž je nutná jejich repase, nebo výměna. Dnes dokážou specializované firmy brzdové třmeny dostat do takové formy, že rozdíl mezi novými a opravenými je prakticky k nepoznání. Až na cenu. Ta je v případě repasované součástky podstatně nižší než v případě koupi nové.

Pro opravu brzdového třmenu si vybírejte jen zkušené a prověřené profesionály.