Autoškola aneb co váš čeká a nemine

18.06.2020

S nabytím plnoletosti přichází nejrůznější povinnosti, ale i možností. Jednou z věcí, na které čerství dospěláci netrpělivě čekají, je řidičské oprávnění. Průkaz, na jehož základě se mohou posadit za volant a objevovat svět ze zcela nové perspektivy. A tak se do je jejich hledáčku dostává autoškola.

Autoškola Praha
Autoškola Praha

Jakou autoškolu vybrat?

Ač většina osmnáctiletých již většinou nějakou neoficiální řidičskou zkušenost má, k získání legitimního řidičáků musí absolvovat mnohem víc než pár jízd. Všechno začíná výběrem autoškoly, kterých je v rámci Česka několik stovek. Autoškola by měla být ideálně v místě bydliště nebo v blízkém okolí a měla by mít dobré reference. Někdy autoškolu doporučí střední škola na základě spolupráce, díky čemu můžou studenti řidičský kurz absolvovat za výhodnější ceny.

Jak probíhá výcvik v autoškole

Záleží na tom, o jaké řidičské oprávnění usilujete. U mladých je to vesměs řidičský průkaz B, díky kterému mohou usednout za volant osobního auta do 3,5 tuny. Výuka začíná teoretickou přípravou, která pojednává o předpisech, ovládání a údržbě vozidla, zásadách bezpečné jízdy a samostatní zdravotnickou přípravou. Až poté, co si posluchači osvojí teoretické dovednosti, usednou vedle instruktora, který je postupně zasvětí do všeho potřebného.

Pak už je na jednotlivých uchazečích, jak se s praktickou částí poperou. Žádné velké "pirátění" se ovšem nevyplácí. Protože se jízdy postupně přesouvají do běžného provozu, který je obzvlášť ve větších městech hustý a náročný, je na místě spíš opatrnost než přemíra odvahy. A taky pevné nervy. Někteří řidiči si rádi poslouží a jezdeckého učně nejednou vytroubí, patrně už zapomněli, že kdysi také začínali. Nicméně těchto výpadů je lepší si nevšímat a věnovat se zlepšování svých dovedností.

Jak dlouho a za kolik?

Za předpokladu, že vše půjde hladce a závěrečnou, jak praktickou, tak teoretickou zkoušku zvládnete bez zaváhání, je délka kurzu obvykle 3 měsíce. Ovšem tato doba nemusí být konečná. Že se vše nepovede napoprvé není nic výjimečného a není potřeba se za to stydět. Některé věci prostě musí dozrát a potřebují cvik. Ten můžete získat i připlacením si kondičních jízd, které nabízí každá autoškola. Praha je extra město, kde tyto jízdy nejsou vůbec ke škodě.

Ceny autoškol jsou různé, liší se zejména podle lokality. Začínají přibližně na 7 tisících korunách a ceny kontinuálně stoupají.