Krbové vložky vybírejte důsledně, ovlivníte tím nejen vaše pohodlí, ale i bezpečí

23.10.2020

Krby obecně se v posledních letech staly oblíbenou součástí novostaveb i těch nejmodernějších rodinných domů. Sálavé teplo, jenž prohřeje sychravé dny, je nejen efektní, ale vytváří i velice příjemnou atmosféru. Dopřát si útulnost krbu můžete od brzkého podzimu až do jara. Proto je důležité krbové vložky vybrat opravdu důkladně.

Krbové vložky
Krbové vložky

Základní pilíř dobře fungujícího krbu

Krbová vložka je jednou z nejdůležitějších součástí krbu. Základními parametry, podle kterých by měl výběr probíhat, je očekáváný tepelný výkon a velikost vytápěné plochy. Právě tady nastává první rozhodující technologický okamžik, protože se musíte rozhodnout, zda bude krb vytápět jen jednu místnost, nebo vícero. K vytápění více oddělených prostor nepostačuje samovolné proudění vzduchu a je nutný ventilátor. Krbová vložka i tepelný výkon pak musí odpovídat parametrům komínu.

Výběr prosklení jako další fáze

Krbové vložky s rovným prosklením, krbové vložky s rohovým prosklením, nebo krbové vložky průhledové? To bude otázka, před kterou budete stát záhy po vyřešení prvotních technických záležitostí. Do velké míry je výběr otázkou vašeho vkusu. Nejefektněji působí průhledové vložky, ovšem zásluhou největšího podílu prosklených stěn jsou "studené", což má za následek nižší tepelný výkon v ohništi. Při nižších výkonech často dochází ke špinění skla, čímž se degraduje požadovaný efekt. Proto je dobré zvážit, zda dáte přednost designu, nebo vsadíte spíš na praktičnost a výkon.

Kompletní návrh

Pokud ve vás hlodá pochybnost, jak to celé dopadne a jak to bude vypadat, není nic jednoduššího než si nechat zpracovat kompletní návrh. Firmy zabývající se výrobou a montáží krbů dnes standardně nabízejí tyto služby zdarma. Následně pomohou s veškerou přípravou i upřesněním požadovaných parametrů. Stejně tak jsou k ruce při montáži nebo potřebě servisního zásahu.

V nabídce těchto specializovaných firem naleznete i krbové vložky pro pasivní či nízkoenergetické domy.